NEJLEPŠÍ NAPÁJECÍ ZDROJE ASUS PRO VAŠE POČÍTAČE S GEFORCE RTX 50
Využíváme mnohaleté zkušenosti s napájením a chlazením z našich renomovaných produktových řad základních desek a grafických karet k výrobě špičkových napájecích zdrojů, které jsou navrženy tak, aby vylepšily širokou škálu sestav. Řady ROG Thor III a ROG Strix Platinum obsahují patentovaný inteligentní stabilizátor napětí "GPU-First" (IVS) a GaN MOSFET pro mimořádně stabilní napájení vysoce výkonných sestav. Naučte se, jak vybrat správný napájecí zdroj a jak odhadnout spotřebu energie vašeho systému pomocí naší kalkulačky PSU. Prozkoumejte nejlepší napájecí zdroj pro vaši sestavu níže.
Kalkulátor příkonu napájecího zdroje
Kalkulátor výkonu napájecího zdroje odhaduje celkovou spotřebu energie vaší sestavy na základě hodnot TDP procesoru a grafické karty a pomáhá vám vybrat napájecí zdroj s dostatečnou rezervou pro stabilní provoz jak v přetaktovaných, tak v nepřetaktovaných konfiguracích. Pokud plánujete v budoucnu vylepšit svou sestavu, doporučujeme vybrat napájecí zdroj s výkonem, který pokryje i přetaktované komponenty.
CPU
GPU
Doporučený výkon
- Doporučený výkon je odhad energetické náročnosti systému. Skutečná spotřeba energie se může lišit v závislosti na konkrétních komponentách, způsobu používání a mnoha dalších faktorech.
- Testování provedla společnost ASUS za použití předprodukčních napájecích zdrojů.
- Spotřeba energie při přetaktování je odhadovaná hodnota, která vychází z maximálního TDP procesoru a TGP grafické karty.
- Údaje o spotřebě energie při standardním nastavení vycházejí z výchozích hodnot TGP grafické karty a TDP procesoru (výchozí hodnoty TDP procesoru jsou uvedeny níže): Intel Core i3 a Core i5: Intel Core i5-14600K, TDP = 65 W ~ 112, Intel Core i7: Intel Core i7-14700K, TDP = 105 W ~ 165 W, Intel Core i9: Intel Core i9-14900K, TDP = 165 W, Intel HEDT Series: Intel® Xeon® Platinum 8380HL, TDP = 280 W, AMD Ryzen 3 a Ryzen 5: AMD Ryzen™ 5 9600X, TDP = 65 W ~ 112 W, AMD Ryzen 7: AMD Ryzen™ 7 9700X, TDP = 105 W ~ 165 W, AMD Ryzen 9: AMD Ryzen™ 9 9900X, TDP = 165 W, AMD Ryzen Threadripper: AMD Ryzen™ Threadripper™ 3990X, TDP = 280 W
Tabulka doporučených napájecích zdrojů
Níže uvedená tabulka uvádí doporučené napájecí zdroje pro různé kombinace grafických karet a procesorů. Doufáme, že vám tyto informace pomohou vybrat správný napájecí zdroj pro vaše komponenty.
NVIDIA GPU
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RTX 5090 (800W) | 1600W | 1600W | 1600W | 1600W |
| RTX 5090 (600W) | 1000W | 1000W | 1200W | 1200W |
| RTX 5080 | 750W | 850W | 850W | 1000W |
| RTX 5070 TI | 650W | 750W | 850W | 850W |
| RTX 5070 | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RTX 5060 TI | 550W | 550W | 650W | 750W |
| RTX 5060 | 550W | 550W | 650W | 650W |
| RTX 5050 | 550W | 550W | 550W | 650W |
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RTX 4090 | 850W | 1000W | 1000W | 1200W |
| RTX 4080 Super | 750W | 750W | 850W | 1000W |
| RTX 4080 | 750W | 750W | 850W | 1000W |
| RTX 4070 TI Super | 750W | 750W | 750W | 850W |
| RTX 4070 Ti | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RTX 4070 Super | 650W | 650W | 750W | 850W |
| RTX 4070 | 550W | 650W | 650W | 750W |
| RTX 4060 TI | 550W | 550W | 650W | 750W |
| RTX 4060 | 550W | 550W | 550W | 650W |
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RTX 3060 | 550W | 550W | 650W | 750W |
| RTX 3050 8G | 450W | 450W | 450W | 550W |
| RTX 3050 6G | 300W | 300W | 450W | 450W |
AMD GPU
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RX 9070 XT | 750W | 750W | 850W | 850W |
| RX 9070 | 650W | 650W | 750W | 750W |
| RX 9060 XT 16G | 550W | 550W | 650W | 750W |
| RX 9060 XT 8G | 550W | 550W | 650W | 650W |
| RX 9060 | 550W | 550W | 550W | 650W |
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RX 7900 XTX | 850W | 850W | 1000W | 1200W |
| RX 7900 XT | 750W | 750W | 850W | 1000W |
| RX 7900 GRE | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RX 7800 XT | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RX 7700 XT | 650W | 650W | 750W | 850W |
| RX 7600 XT | 550W | 650W | 650W | 750W |
| RX 7600 | 550W | 550W | 650W | 750W |
| Intel i5 AMD Ryzen5 |
Intel Core Ultra 5 / i7 AMD Ryzen7 |
Intel Core Ultra 7 / i9 AMD Ryzen9 |
Intel Core Ultra 9 / HEDT AMD ThreadRipper |
|
|---|---|---|---|---|
| RX 6950 XT | 850W | 850W | 1000W | 1000W |
| RX 6900 XT | 750W | 850W | 1000W | 1000W |
| RX 6800 XT | 750W | 750W | 850W | 1000W |
| RX 6800 | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RX 6750 XT | 650W | 750W | 750W | 850W |
| RX 6700 XT | 650W | 650W | 750W | 850W |
| RX 6650 XT | 550W | 650W | 650W | 750W |
| RX 6600 XT | 550W | 550W | 650W | 750W |
| RX 6600 | 550W | 550W | 550W | 650W |
| RX 6500 XT | 450W | 550W | 550W | 650W |
| RX 6400 | 350W | 450W | 450W | 550W |
Články a videa
Přístup společnosti ASUS k napájení počítačů: bezpečnostní síť na systémové úrovni zevnitř ven
Majitelé vybraných napájecích zdrojů ROG Thor a ROG Strix mohou po omezenou dobu získat slevu na produkt ROG Equalizer
Proč je díky technologii GaN napájecí zdroj TUF Gaming Platinum tou nejlepší volbou pro špičkové sestavy s dobrým poměrem cena/výkon
Napájecí zdroje ASUS sázejí plně na standard ATX 3.1, aby zajistily dostatečný výkon pro grafické karty řady GeForce RTX 50
Napájecí zdroje ROG: Špičková kvalita, výkon a bezpečnost v oboru
Napájecí zdroje ASUS ROG splňují špičkové standardy kvality, výkonu a bezpečnosti díky automatizovaným výrobním linkám řízeným umělou inteligencí
Jak vybrat napájecí zdroj
Zvažte, kolik wattů potřebujete pro vaši sestavu a účinnost napájecího zdroje (PSU), jeho hlučnost a estetické hledisko, které ladí s vaší sestavou.
Patentovaný napájecí kabel ROG Equalizer PCIe
ROG Equalizer je navržen s ohledem na maximální tepelnou bezpečnost a fyzickou odolnost, čímž zvyšuje ochranu grafické karty.
Patentovaný inteligentní stabilizátor napětí (IVS) s prioritou GPU
Inteligentní stabilizátor napětí "GPU-First" zlepšuje dodávku napětí až o 45 % pro vaši grafickou kartu, což zajišťuje plynulejší hraní a neochvějný výkon
GAN MOSFET
GaN MOSFET poskytuje až o 30 % vyšší energetickou účinnost a uspořádanější vnitřní rozvržení, což přispívá k chladnějšímu provozu
ENERGETICKÁ ÚČINNOST
Vyberte si napájecí zdroj na základě systémů hodnocení účinnosti 80 Plus a Cybenetics, které zajišťují nízkou teplotu a hlučnost, abyste si pořídili model přesně podle svých potřeb.
Celkový výkon
Vyberte takový výkon, které zvládne vaši sestavu, včetně případných vylepšení a budoucích úprav.
ATX 3.1
ATX 3.1 zavádí přísnější standard regulace napětí a proudu pro hardware nové generace
KÁBLY S RELIÉFEM
Kabely s reliéfním povrchem z pružného materiálu prémiové kvality zajišťují snadné uspořádání kabelů a mimořádnou bezpečnost.
Série napájecích zdrojů ASUS
PŘIPRAVTE SE NA NOVOU GENERACI GPU
Řada ROG Thor III
- 1600W EVO / 1200W / 1000W
- GaN MOSFET pro vyšší energetickou účinnost
- Patentovaný inteligentní stabilizátor napětí (IVS) „GPU-First“
- Magnetický OLED displej
Řada ROG Loki
- 1200W / 1000W / 850W / 750W
- Kompaktní formát nebo SFX-L zdroj
- Technologie 0dB
- Ventilátor s ARGB osvětlením a podpora Aura Sync
Řada ROG Strix Platinum
- 1200W / 1000W / 850W
- GaN MOSFET pro vyšší energetickou účinnost
- Patentovaný inteligentní stabilizátor napětí (IVS) „GPU-First“
- Kompatibilní s ATX 3.1
Řada TUF Gaming Platinum
- 1200W / 1000W / 850W
- GaN MOSFET pro vyšší energetickou účinnost
- Komponenty vojenské kvality zajišťující dlouhou životnost
- Dvojitá kuličková ložiska ventilátoru
- Ochranný povlak na desky plošných spojů
Řada TUF Gaming Gold
- 1200W / 1000W / 850W / 750W
- Komponenty vojenské kvality zajišťující dlouhou životnost
- Dvojitá kuličková ložiska ventilátoru
- Ochranný povlak PCB
Řada ASUS Prime Gold
- 850W / 750W
- Dvojitá kuličková ložiska ventilátoru
- Kondenzátory s nízkým ESR (ekvivalentním sériovým odporem)
Často kladené otázky
-
Jak mám vybrat správný výkon zdroje pro svůj herní počítač?
Potřebný příkon závisí především na celkovém odběru energie procesoru a grafické karty, které jsou v herním počítači komponenty s nejvyšší spotřebou energie. Dobrým pravidlem je počítat s 20–30 % navíc oproti odhadovanému špičkovému zatížení, a to z důvodu stability a případných budoucích rozšíření.
Pro rychlý odhad použijte kalkulátor napájecích zdrojů ASUS: Stačí zadat údaje o vašem procesoru a grafické kartě a zobrazí se vám doporučený výkon napájecího zdroje v wattech. U dalších komponent, jako jsou úložná zařízení a chlazení, zvažte přidání rezervy nad rámec doporučené hodnoty.
Společnost ASUS nabízí různé produktové řady podle toho, na co při sestavování počítače kladete největší důraz:
- Řada ROG Thor: Špičková volba pro ty, kteří potřebují monitorování spotřeby energie u OLED displejů a maximální účinnost.
- Řada ROG Strix: Vyvážený poměr prvotřídního designu a vysokého výkonu.
- Řada TUF Gaming Gold: Je optimalizován s ohledem na odolnost a dlouhodobou stabilitu, což z něj činí praktický napájecí zdroj pro herní počítače v náročných podmínkách.
- Řada Prime: Ideální pro uživatele, kteří ocení stabilní, efektivní a praktický výkon. Špičkové napájecí zdroje kladou důraz na základní elektrickou spolehlivost a dodávku čisté energie, což z nich činí spolehlivou volbu pro produktivní systémy nebo běžné herní sestavy, které vyžadují spolehlivé napájení bez prémiových doplňků.
-
Jaký je rozdíl mezi napájecími zdroji (PSU) s certifikací 80 PLUS Titanium, Platinum, Gold a Bronze?
Certifikace 80 PLUS udávají úroveň účinnosti napájecích zdrojů:
Titan Platina Zlato Stříbro Bronz 10% zatížení 90% N/A N/A N/A N/A 20% zatížení 92% 90% 87% 85% 82% 50% zatížení 94% 92% 90% 88% 85% 100% zatížení 90% 89% 87% 85% 82% Vyšší účinnost znamená menší zahřívání, nižší spotřebu energie a lepší dlouhodobou spolehlivost.
-
Jaký je rozdíl mezi certifikací 80 PLUS a certifikací Cybenetics u napájecích zdrojů?
Certifikace 80 PLUS i Cybenetics poskytují cenné informace o výkonu napájecích zdrojů, zaměřují se však na různé aspekty:
- Standard 80 PLUS měří účinnost při konkrétních úrovních zatížení (20 %, 50 % a 100 %).
- Společnost Cybenetics nabízí komplexnější hodnocení, které zahrnuje účinnost při různých zatíženích a hladinách hluku (hodnocení LAMBDA).
Každý z nich slouží jako užitečné měřítko účinnosti a celkové kvality. Při výběru zdroje (PSU) hledejte modely s vysokým hodnocením podle jednoho či obou těchto standardů, abyste dosáhli dobré rovnováhy mezi výkonem a spolehlivostí.
-
Jaký napájecí zdroj potřebuji pro hraní her s grafickými kartami NVIDIA® GeForce RTX™ 5050, 5060, 5060 Ti, 5070, 5070 Ti, 5080 nebo 5090?
Chcete-li odhadnout požadavky na napájení vaší sestavy, použijte nástroj ASUS PSU Calculator. Zadejte model svého procesoru a grafické karty, abyste získali doporučení.
Pro nejnovější grafické karty řady GeForce RTX 50:
- GeForce RTX 5090: Doporučený výkon napájecího zdroje je 1200 W nebo více, ideálně s rozhraním PCIe 5.1 a portem 12V-2x6.
- GeForce RTX 5080: Doporučený výkon napájecího zdroje je 1000 W nebo více, ideálně s rozhraním PCIe 5.1 a portem 12V-2x6.
- GeForce RTX 5070 / 5060 / 5050: Doporučený výkon napájecího zdroje je 750–850 W, v závislosti na konfiguraci vašeho systému.
Vždy si prostudujte oficiální pokyny společnosti NVIDIA a počítejte s dostatečnou rezervou pro přetaktování nebo budoucí upgrade.
-
Potřebuje nová grafická karta napájecí zdroj, který podporuje PCIe 5.1 a 12V-2x6?
Ano, pokud plánujete používat grafické karty řady NVIDIA RTX 50 nebo jiné karty, které vyžadují tento typ kabelu. Kabely PCIe 5.1 12V-2x6 poskytují vyšší lepší přenos energie než u standardních kabelů a navíc vyšší bezpečnostní standardy než u systému 12VHPWR, díky čemuž lze udržet teplotu kabelů pod kontrolou.
-
Co je to inteligentní stabilizátor napětí (IVS) s technologií „GPU-First“ a jak funguje?
Inteligentní stabilizátor napětí (IVS) „GPU-First“ je patentovaná technologie, kterou jsou vybaveny napájecí zdroje řady ROG Thor III a ROG Strix Platinum. Tato technologie zvyšuje stabilitu napětí na napájecím vstupu grafické karty až o 45 % – a to i během náročných herních seancí a při přetaktování.
Funguje tak, že namísto napětí procesoru měří napětí grafické karty. To vyžaduje připojení fialového konektoru IVS „GPU-First“ k napájecímu zdroji, což také umožňuje, aby zařízení reagovalo výrazně rychleji na změny v odběru energie grafickou kartou. Díky detekci změn napětí, poklesů a špiček v reálném čase, které jsou způsobeny kolísající spotřebou energie grafického procesoru, napájecí zdroj okamžitě upraví svůj výstup tak, aby tyto jevy kompenzoval. Tato aktivní zpětnovazební smyčka pomáhá zajistit, aby grafický procesor dostával stálý přísun energie, čímž se minimalizují kolísání, která jsou vlastní napájecímu zdroji a jeho kabelům.
-
Které grafické karty jsou kompatibilní s IVS v režimu „GPU-First“?
Technologie GPU-First IVS je k dispozici pro 16pinová rozhraní 12VHPWR nebo 12V-2x6, jako jsou například ta, která používají špičkové grafické karty NVIDIA® GeForce RTX™ řady 40 a 50 a vybrané grafické karty AMD. Systém IVS „GPU-First“ je speciálně navržen tak, aby stabilizoval napětí při vysokoproudových přechodových jevech a v podmínkách vysokého zatížení, které jsou typické pro tyto vysoce výkonné grafické karty nové generace. Systém GPU-First IVS není k dispozici pro tradiční 8pinové napájecí kabely PCIe.
-
Zvyšuje technologie IVS „GPU-First“ spolehlivost systému?
Díky dodržování užšího rozmezí regulace napětí zabraňuje systém „GPU-First“ IVS poklesům napětí (V-droop), které mohou při přechodových jevech při vysokém zatížení způsobit nestabilitu systému nebo černou obrazovku. Stabilní dodávka napětí rovněž snižuje elektrické namáhání modulů regulace napětí grafické karty, což může prodloužit životnost vašeho vysoce výkonného hardwaru.
-
Je řada TUF Gaming Gold Series odolnější než standardní zlaté napájecí zdroje?
Ano. Zatímco většina zdrojů s certifikací 80 PLUS Gold klade důraz především na energetickou účinnost, model TUF Gaming Gold EVO je speciálně navržen s ohledem na mimořádně dlouhou životnost. Na úrovni komponentů využívá kondenzátory vojenské kvality, které zajišťují stabilní dodávku energie i při vyšších teplotách. Kromě účinnosti prochází celá řada přísnými testy odolnosti vůči vlivům prostředí – včetně pádů z výšky 75 cm, vibrací a cyklů extrémních teplot – s cílem maximalizovat hodnotu MTBF (průměrná doba mezi poruchami). Díky kombinaci ochranného povlaku desky s plošnými spoji a dvojitých kuličkových ložisek ventilátoru nabízí úroveň odolnosti proti prachu a vlhkosti, kterou běžné zlaté napájecí zdroje neposkytují.
-
Co je to GaN MOSFET a jaké výhody přináší pro napájecí zdroj?
GaN (nitrid galia) je vysoce výkonný materiál pro přenos energie, který nahrazuje tradiční křemíkové MOSFETy s cílem zvýšit účinnost přeměny a minimalizovat tepelné ztráty.
Vzhledem k tomu, že křemík se blíží hranicím svých elektrických vlastností, vyniká GaN díky své vyšší energetické účinnosti, rychlejším spínacím rychlostem, nižší tvorbě tepla a vyšší odolnosti vůči napětí, což z něj činí materiál vhodný pro servery v náročných aplikacích, jako je vývoj umělé inteligence, špičkové hraní her a střih videa.
Kromě toho kompaktní rozměry GaN MOSFETů umožňují efektivnější vnitřní uspořádání, čímž se uvolňuje prostor pro větší chladiče a lepší proudění vzduchu, což zajišťuje maximální chlazení a stabilitu při vysokém zatížení.
-
Jak kabel ROG Equalizer zlepšuje přenos energie, stabilitu a bezpečnost při vysokém zatížení?
Tepelná stabilita je hlavním cílem při vývoji kabelu ROG Equalizer. Díky inovativní architektuře vodivých propojek dokáže zařízení účinně odvádět teplo a eliminovat riziko vzniku přehřátých míst. Tato zvýšená účinnost a tepelná kapacita jsou navrženy tak, aby zajišťovaly naprostou stabilitu a spolehlivost připojení – a splňovaly tak přísné bezpečnostní požadavky kladené na vysoce výkonné grafické karty s vysokým příkonem.
-
Jaká je maximální krátkodobá špičková hodnota proudu, kterou zvládne každý pin kabelu ROG Equalizer Cable?
Každý vývod je navržen tak, aby vydržel krátkodobý proudový špičkový proud až 17 A. Konstrukce s fyzickými propojkami, optimalizované materiály kabelů a pokročilé řízení tepelného režimu výrazně zvyšují proudovou zatížitelnost jednotlivých pinů a zlepšují celkovou tepelnou odolnost konektoru. Tato konfigurace s vysokými technickými parametry zajišťuje dostatečnou bezpečnostní rezervu výkonu a delší životnost, čímž chrání stabilitu systému i za extrémních provozních podmínek.
-
Proč má ROG Equalizer pozlacené kontakty?
Společnost ROG využívá proces pokovování tvrdým zlatem s vysokými technickými parametry, aby zajistila dlouhodobou stabilitu a spolehlivost na základě následujících hledisek:
- Vynikající odolnost proti oxidaci: Zlato se vyznačuje vysokou chemickou stabilitou a na jeho povrchu se jen těžko tvoří izolační vrstvy oxidů, takže je zajištěn trvalý elektrický kontakt.
- Spolehlivá ochrana proti vlhkosti: Tím se snižuje riziko zhoršení kontaktních vlastností, k němuž může docházet v prostředí s vysokou vlhkostí.
- Stabilní kontaktní vlastnosti: Tím je zajištěno bezpečné a stabilní spojení s pocínovanými povrchy, což snižuje počáteční kontaktní odpor a tvorbu tepla.
- Mimořádná odolnost proti opotřebení: Pevný pozlacený povrch snižuje opotřebení způsobené opakovaným zapojováním a odpojováním, čímž zajišťuje dlouhodobou spolehlivost.
- Konstrukce zajišťující dlouhodobou stabilitu: Díky udržení stabilního kontaktního stavu s nízkou oxidací a nízkým odporem na konci kabelu zůstává celý systém v bezpečném provozním rozsahu, a to i přesto, že v průběhu času dochází k přirozeným změnám na rozhraní grafické karty.
-
Jaké výhody přináší jedinečná konstrukce ROG Equalizeru z hlediska montáže do skříně a vedení kabelů?
ROG Equalizer je vybaven zesílenou mostovou konstrukcí, která zajišťuje stabilní připojení a bezpečnost a zároveň vyhovuje praktickým požadavkům na instalaci:
- Dvojí důraz na stabilitu a bezpečnost: Tato propojovací architektura zajišťuje stabilitu konektorů v omezených prostorech a minimalizuje riziko nesprávného vyrovnání nebo špatného kontaktu způsobeného tahem či ohybem. To přispívá k zajištění dlouhodobé provozní spolehlivosti.
- Doporučení k instalaci: Pro optimální fungování by uživatelé měli ponechat mezeru alespoň 4 centimetry mezi bočním panelem skříně a napájecím konektorem grafické karty. Díky tomu může kabel vytvořit přirozený oblouk, což zajišťuje optimální stabilitu připojení a bezpečnost systému.

