• Częstotliwość odświeżania
 • Czas reakcji
 • IPS
 • 100% sRGB
 • 100% DCI-P3
 • 100% Adobe RGB
 • Szeroki zakres tonalny (HDR)
 • Superwąskie ramki
 • ROG ScreenPad™ Plus
 • Adaptive-Sync
 • Walidacja Pantone®
 • Historia
Pionierzy kształtujący przyszłość ekranów laptopów gamingowych
Przegląd opcji
Historia
Miażdżąc limit 60 Hz
Lider zapewniający szybkość 120 Hz
Udostępnienie 144 Hz
Przyspieszenie na wirtualnym polu bitwy
Dopalacz
Smukłe ramki
Dynamika
Realistyczne odwzorowanie kolorów
Na nowo zdefiniowana rozgrywka e-sportowa przy 240 Hz
Częstotliwość 300 Hz, wyższa niż w monitorach desktopowych
Superszybkość w mniejszej obudowie
Podwójny ekran
Równowaga pomiędzy płynnością ruchu i wiernością odwzorowania barw
Dostępne wkrótce
Strona główna
Częstotliwość odświeżania
Częstotliwość odświeżania określa, jak często ekran jest w stanie wygenerować całkowicie nową klatkę obrazu na ekranie.
Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość odświeżania informuje o tym, jak szybko matryca może zaktualizować obraz po uzyskaniu nowych danych. Z reguły wartość ta jest wyrażana w Hz lub w cyklach aktualizacji na sekundę, co w praktyce wskazuje, ile FPS widzi użytkownik.

Większość konwencjonalnych ekranów jest ograniczonych do 60 Hz, co oznacza, że mogą one wyświetlać maksymalnie 60 pełnych klatek na sekundę. Laptopy gamingowe oferują co najmniej dwa razy większą częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, dzięki czemu widzisz 120 klatek na sekundę.

W kwestii generowania tych klatek panel jest zdany na kartę graficzną, ale większość nowoczesnych procesorów graficznych może z łatwością zapewnić trzycyfrowe wartości FPS. W parze z ekranami o wysokiej częstotliwości odświeżania zapewniają one bardziej płynną i responsywną rozgrywkę.
Czas reakcji
Wartość czasu reakcji odnosi się do czasu, jaki jeden piksel potrzebuje na przejście z jednego koloru na inny.
Czas reakcji ekranu wskazuje, jak szybko poszczególne piksele mogą zareagować na otrzymanie nowej informacji. Najczęściej jest to reprezentowane wskaźnikiem „od szarego do szarego”, który określa szybkość przejść pomiędzy odcieniami szarości.

Producenci ekranów często mierzą czas reakcji w różny sposób. Dla zapewnienia jak najdokładniejszej oceny specjaliści z ROG testowali czasy reakcji w szerokiej gamie różnych przejść dla każdego czerwonego, zielonego i niebieskiego komponentu subpiksela. Czas reakcji „od szarego do szarego” opublikowany na naszych kartach specyfikacji jest średnią wyliczoną z tych wartości.

Długie czasy reakcji często powodują powstawanie efektów rozmywania tła lub artefaktów ghostingu (powidoków), które pozostawiają widoczny ślad za poruszającymi się obiektami, szczególnie w grach o szybkiej akcji. Krótsze czasy reakcji umożliwiają wyświetlanie ostrzejszego obrazu, a to może ulepszyć zdolność namierzania celu i precyzję.
IPS
In-Plane Switching (IPS) to rodzaj technologii matryc wyświetlaczy, w którym cząstki ciekłokrystaliczne są ułożone równolegle.
Wczesne ekrany laptopowe opierały się na technologii Twisted Nematic (TN), w której światło jest obracane pod kątem 90° podczas przechodzenia przez strukturę ciekłego kryształu. Zastosowanie napięcia przywraca strukturę do orientacji pionowej, która blokuje światło. Właściwości optyczne kryształów są zróżnicowane w zależności od orientacji, co prowadzi do niepożądanych zmian w wyświetlaniu kolorów oraz jasności przy różnych kątach oglądania.

Ekrany z matrycami IPS oraz klasy IPS zostały stworzone z myślą o wyeliminowaniu wad technologii TN. Wykorzystują one strukturę ciekłokrystaliczną, która zachowuje orientację horyzontalną w obu stanach: włączonym i wyłączonym. Po zastosowaniu napięcia kryształy obracają się pod kątem 90° w tej samej płaszczyźnie, co panel. Umożliwia to przepuszczanie światła. Ten typ technologii wyświetlaczy może wytwarzać nasycone kolory z doskonałą dokładnością pod szerokim kątem oglądania.
100% sRGB
sRGB to przestrzeń barw powszechnie wykorzystywana do materiałów cyfrowych. Wartość 100% odnosi się do możliwości generowania kolorów z tej przestrzeni barw.
Przestrzeń barw sRGB została stworzona w 1996 roku w celu zdefiniowania ogólnego zakresu kolorów, jakie mogą być odwzorowywane przez monitory, drukarki i platformy cyfrowe.

Chociaż istnieją nowsze przestrzenie barw obejmujące większą różnorodność kolorów do określonych celów, paleta sRGB nadal jest jedną z najczęściej używanych norm w aktualnych przestrzeniach cyfrowych.
100% DCI-P3
DCI-P3 to większa przestrzeń kolorystyczna powszechnie wykorzystywana w branży filmowej. Wartość 100% odnosi się do możliwości generowania kolorów z tej przestrzeni barw.
Digital Cinema Initiatives (DCI) to stowarzyszenie spółek zajmujących się produkcją filmową, które stworzyło swoją własną przestrzeń kolorystyczną w celu unormowania praktyk w profesjonalnej branży filmowej.

DCI-P3 obejmuje szeroki zakres kolorów, który jest o wiele większy niż w przestrzeni barw sRGB. Chociaż DCI-P3 nie oferuje tak wielu odcieni zieleni, jak w przypadku Adobe RGB, standard ten zawiera więcej wariantów koloru czerwonego i żółtego.
100% Adobe RGB
Adobe RGB to większa przestrzeń barw zaprojektowana w celu dokonania konwersji do standardu CMYK wykorzystywanego przez profesjonalne drukarki. Wartość 100% odnosi się do możliwości generowania kolorów z tej przestrzeni barw.
Firma Adobe stworzyła swoją własną przestrzeń kolorystyczną z szerszym zakresem kolorów w porównaniu do standardu sRGB. Konkretnie Adobe RGB oferuje więcej odcieni barwy zielonej i cyjan. Jest ona obsługiwana przez pakiet oprogramowania Adobe wykorzystywany przez profesjonalnych twórców treści z całego świata.

Adobe RGB szczególnie nadaje się do mediów przeznaczonych do druku, ponieważ jej przestrzeń kolorystyczna w dużym zakresie obejmuje standard CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny) stosowany w profesjonalnym druku.
Szeroki zakres tonalny (HDR)
Pojęcie szerokiego zakresu tonalnego (HDR) oznacza zdolność wyświetlania szerszego spektrum kolorów i kontrastu, co przekłada się na bardziej realistyczny obraz.
Technologia HDR jest wykorzystywana do oznaczenia wyświetlaczy, które mogą generować większy zakres zarówno kontrastu, jak i koloru, niż jest to możliwe przy zastosowaniu standardowych formatów wideo.

Przy zastosowaniu konwencjonalnych norm wideo dane luminacji i kolorów są przesyłane w oparciu o specyfikacje opracowane dla starszych technologii. Aktualnie dostępne ekrany mogą wyświetlać jaśniejsze biele, głębsze czernie, a także o wiele większą paletę kolorów. Oferują one również dokładniejszą kontrolę dzięki większej głębi bitów, która umożliwia płynniejsze gradienty, a także funkcji miejscowego przyciemniania, zapewniającej większy kontrast.

Istnieje wiele standardów HDR o różnych wymaganiach odnośnie jasności, kontrastu i zakresu kolorów, które ekran może generować. Gry i inne treści muszą zostać dostosowane pod kątem HDR, aby mogły wykorzystać większy zakres tonalny zapewniany przez tę technologię.
Superwąskie ramki
Superwąskie ramki przekładają się na mniejszą oprawkę wokół ekranu, zwiększając immersję użytkownika i minimalizując ogólne wymiary systemu.
Dla zapewnienia najwyższej immersji ekrany urządzeń marki ROG są otoczone superwąskimi ramkami. Udoskonalona, kompaktowa konstrukcja oferuje większy stosunek wielkości ekranu do obudowy, a także minimalizuje rozpraszające elementy, wciągając Cię jeszcze głębiej w akcję wyświetlaną na ekranie. Smuklejsze oprawki zajmują mniej miejsca, co dodatkowo umożliwiło nam zintegrowanie większych wyświetlaczy w mniejszych laptopach, które można wszędzie ze sobą zabierać.
ROG ScreenPad™ Plus
The ROG ScreenPad Plus to duży dodatkowy ekran dotykowy zintegrowany w wybranych laptopach gamingowych ROG.
Inny laptop
ROG Zephyrus Duo 15
Mierzący 14,1 cala ROG ScreenPad Plus jest największym dodatkowym ekranem ze wszystkich dotychczas integrowanych w laptopach gamingowych. Jego intuicyjny panel dotykowy płynnie współpracuje z ekranem głównym, zapewniając Ci większą przestrzeń do rozgrywki, tworzenia treści, pracy wielozadaniowej i innych zastosowań.

Dodatkowa powierzchnia ekranowa umożliwia Ci zachowanie najważniejszych poleceń i narzędzi w zasięgu wzroku, jednocześnie zamieniając ekran główny w większy obszar roboczy do kreatywnej pracy i rozrywki. Korzystając z towarzyszącego mu oprogramowania, możesz również tworzyć grupy zadań automatycznie ustawiające Twój preferowany układ okien do różnych scenariuszy zastosowań.
Adaptive-Sync
Adaptive-Sync to technologia umożliwiająca ekranowi wyświetlanie różnych częstotliwości odświeżania w celu dopasowania się do liczby klatek generowanych przez procesor graficzny. Wydajność gamingowa stale się zmienia, w zależności od gry i sceny wyświetlanej na ekranie. Większość ekranów charakteryzuje się stałą częstotliwością odświeżania, co powoduje problemy, kiedy nowe klatki nie są gotowe w odpowiednim momencie.

Technologia Adaptive-Sync dynamicznie dostosowuje częstotliwość odświeżania ekranu, dopasowując ją do wartości FPS aktualnie zapewnianej przez GPU. Ścisła koordynacja dostarczania klatek obrazu eliminuje efekt „tearingu”(rozrywania klatki), który może całkowicie popsuć immersję. Ponadto minimalizuje efekty „stutteringu” (przycinania płynności) oraz opóźnienia pomiędzy źródłem sygnału a wyświetlaniem obrazu mogące przeszkadzać Ci podczas rozgrywki.

Zsynchronizowane dostarczanie klatek jest znane jako technologia zmiennej częstotliwości odświeżania. Adaptive-Sync jest implementacją opartą na standardzie DisplayPort.
Walidacja Pantone®
Ekrany z walidacją Pantone® gwarantują dokładne odwzorowanie kolorów, które wiernie reprodukują uznawaną na całym świecie paletę Pantone.
Przed kalibracją Pantone
Po kalibracji Pantone
Pantone LLC to znana spółka, która słynie ze stworzenia normy Pantone Matching System (PMS). PMS to zastrzeżona przestrzeń barw często wykorzystywana w branżach projektowania graficznego, mody, druku, produkcji i innych obszarach zastosowań. Pomaga ona zachować dokładnie te same kolory podczas transferów pomiędzy mediami cyfrowymi i fizycznymi, a także przy zastosowaniu różnych materiałów.

Certyfikacja Pantone® Validated jest nadawana ekranom, które zostały sprawdzone pod kątem możliwości odwzorowania kolorów z doskonałą wiernością w stosunku do uznawanego na całym świecie standardu Pantone Matching System.