ROG Rapture GT-AXE11000
Model Name
GT-AXE11000
Network Standard
WiFi 6 (802.11ax)
WiFi 6E (802.11ax)
Backwards compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
Product Segment
AXE11000 ultimate AX/AXE performance
WiFi Data Rate
2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps
5GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
6GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
Antenna
External antenna x 8
Transmit / Receive
2.4GHz 4x4
5GHz 4x4
6GHz 4x4
Processor
1.8GHz quad-core processor
Memory
256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM
Boosts Speed
OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)
Beamforming: standard-based and universal
1024-QAM high data rate
20/40/80/160 MHz bandwidth
* The 160MHz bandwidth may be unavailable in the 5GHz band in some regions / countries due to regulatory restrictions.
1024-QAM high data rate
20/40/80/160 MHz bandwidth
Operating Frequency
Tri-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz / 6GHz
Operating Mode
Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge
I/O Ports
Buttons
WPS Button, Reset Button, Power Switch, WiFi on/off Button, Boost Key Button
LED Indicator
Power x 1
2.4G x 1
5G x 1
6G x 1
2.5GE Port x 1
LAN x 1
WAN x 1
2.4G x 1
5G x 1
6G x 1
2.5GE Port x 1
LAN x 1
WAN x 1
Power Supply
AC Input : 110V~240V(50~60Hz)
DC Output : 19 V with max. 3.42 A /19.5 V with max. 3.33 A
Package Content
GT-AXE11000 WiFi Gaming Router
RJ-45 Cable
Power Adapter
Quick Start Guide
Warranty Card
RJ-45 Cable
Power Adapter
Quick Start Guide
Warranty Card
Product Weight (g)
1782g
Product Dimensions
328*328*179 mm
AiMesh
AiMesh
• Primary AiMesh Router
• AiMesh Node
Game
Game Boost / Acceleration
Game Radar
WTFast
ROG_First
OpenNAT (Game Profile)
Gaming Port
Parental Control
"Allow you to block access to unwanted websites and apps."
Parental Control Customized Internet Schedule
• Maximum Parental Control Profile : 16
• Maximum Parental Control Content Filter Rule : 16
Guest Network
• Maximum Guest Network Rule : 2.4 GHz x 3, 5 GHz x 3, 6 GHz x 3