ROG Rapture GT-AXE16000
- Tech Specs
Model
ROG Rapture GT-AXE16000
Model Name
GT-AXE16000
Network Standard
WiFi 6 (802.11ax)
WiFi 6E (802.11ax)
Backwards compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
Product Segment
AXE16000 ultimate AX/AXE performance
WiFi Data Rate
2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps
5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
6GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
Antenna
External antenna x 8 (non-detachable) Internal antenna x 4
Transmit / Receive
2.4GHz 4x4
5GHz-1 4x4
5GHz-2 4x4
6GHz 4x4
Processor
2.0GHz quad-core processor
Memory
256MB NAND flash and 2GB DDR4 RAM
Boosts Speed
OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth * The 160MHz bandwidth may be unavailable in the 5GHz band in some regions / countries due to regulatory restrictions.
Operating Frequency
Quad-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz-1 / 5 GHz-2 / 6 GHz
Operating Mode
Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge
I/O Ports
Buttons
WPS Button, LED Button, Reset Button, Power Switch
LED Indicator
Power x 1 2.4G x 1 5GHz-1 x 1 5GHz-2 x 1 6G x 1 10GE Port x 1 LAN x 1 WAN x 1
Power Supply
AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A current ; 19.5 V with max. 3.33 A current
Package Content
GT-AXE16000 WiFi Gaming Router RJ-45 Cable Power Adapter Quick Start Guide Warranty Card
Product Weight (g)
2425 g
Product Dimensions
354 * 354 * 193 mm
AiMesh
AiMesh
• Primary AiMesh Router
• AiMesh Node
Game
Game Boost / Acceleration
Game Radar
WTFast
ROG_First
OpenNAT (Game Profile)
Parental Control
"Allow you to block access to unwanted websites and apps."
Parental Control Customized Internet Schedule
• Maximum Parental Control profile : 64
• Maximum Parental Control content filter rule : 64
Guest Network
• Maximum Guest Network Rule : 2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3, 6 GHz x 3
Guest Network Connection time limit
Guest Network Encryption : Open system, WPA/WPA2-Personal/WPA3-Personal
Security
WPS
Let's Encrypt
DNS-over-TLS
SSH
Security Scan
Firewall
• Maximum Firewall Keyword Filter : 64
• Maximum Firewall Network Service Filter : 32
• Maximum Firewall URL Filter : 64
AiProtection
AiProtection Pro
• Router Security Assessment
• Malicious Site Blocking
• Two-Way IPS
• Infected Device Prevention and Blocking
VPN
VPN Client L2TP
VPN Client Open VPN
VPN Client PPTP
VPN Client WireGuard
VPN Server IPSec
VPN Server Open VPN
VPN Server PPTP
VPN Server WireGuard
VPN Fusion
Traffic Control
Adaptive QoS
• Bandwidth Monitor
• Bandwidth Limiter
-- Maximum Bandwidth Limiter Rule : 32
Traditional QoS
Traffic Monitor
• Real-time Traffic Monitor
• Wired Traffic Monitor
• Wireless Traffic Monitor
Traffic Analyzer
• Traffic Analysis Period : Daily, Weekly, Monthly
• Website History
WAN
Internet Connection Type :
• PPPoE
• PPTP
• L2TP
• Automatic IP
• Static IP
Dual WAN
WAN Aggregation
3G / 4G LTE Dongle
4G / 5G Auto Mobile Tethering
Port Forwarding
• Maximum Port Forwarding Rule : 64
Port Triggering
• Maximum Port Triggering Rule : 32
DMZ
DDNS
NAT Passthrough : NAT Passthrough :
NAT Passthrough : • PPTP Pass-Through
NAT Passthrough : • L2TP Pass-Through
NAT Passthrough : • IPSec Pass-Through
NAT Passthrough : • RTSP Pass-Through
NAT Passthrough : • H.323 Pass-Through
NAT Passthrough : • SIP Pass-Through
NAT Passthrough : • PPPoE Relay
LAN
DHCP Server
IGMP Snooping
IPTV
LAN Link Aggregation
Manually Assign IP Address
• Maximum Manually Assign IP Address Rule : 128
Wake on LAN (WOL)
Wireless
MU-MIMO
UTF-8 SSID
WiFi MAC Address Filter
• Maximum MAC Filters : 64
Wireless Scheduler
Airtime Fairness
RADIUS Client
Universal Beamforming
Explicit Beamforming
USB application
4G / 5G Auto Mobile Tethering
File System :
• HFS+
• NTFS
• vFAT
• ext2
• ext3
• ext4
Safely Remove Disk
AiCloud
Download Master
AiDisk
Media Server
Time Machine
Samba Server
FTP Server
Shared Folder Privileges
User Interface
Operating system : ASUSWRT
Administration
Configuration Backup and Restore
Diagnosis Tools
Feedback System
System Log
New Device Connect Notification
Login Captcha
Connection Diagnosis
Auto Firmware Update
  • ROG Rapture GT-AXE16000
Disclaimer
  • WPA/WPA2/WPA3 enterprise is only available on single router, is not available under AiMesh mode.
  • Due to the different power supply requirements on USB external hard disk and 4G/5G Modem device, to ensure that the external device can be used stably, if the USB external device exceeds the standard USB 2.0 (5V/500mA) and USB 3.1 Gen 1 (5V/900mA) power supply requirements, you need to use it with an independent external power supply.